ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO
20 czerwca 2023 r. w Zespole Szkół Muzycznych w Tychach odbył się uroczysty koncert
wieńczący rok szkolny 2022/2023. Sala koncertowa naszej szkoły była wypełniona po brzegi.
Udział w koncercie końcoworocznym cieszy się zawsze dużym powodzeniem, gdyż biorą w
nim udział wyróżniający się uczniowie, laureaci różnych konkursów. Wśród wykonawców
znaleźli się soliści, duety, sekcja rytmiczna chór oraz Big-Band.
Zaprezentowali oni w porywający sposób swoje muzyczne umiejętności, za co byli gorąco
oklaskiwani przez zgromadzoną publiczność.

Relacja z pobytu w Niemczech

Od 8 do 11 czerwca grupa 30 uczniów Zespołu Szkół Muzycznych pod opieką nauczycieli: dyr. Tomasza Giedwiłło, Joanny Buczyńskiej-Włosek oraz Elżbiety Borowskiej wzięła udział w wyjeździe do Wermelskirchen. Celem podróży był wspólny projekt, który tyski ZSM realizował z tamtejszą szkołą muzyczną.
W czwartek 8 czerwca około godziny 13, po przebyciu ponad tysiąca kilometrów i 12 godzinach jazdy, przybyliśmy do Wermelskirchen, gdzie zostaliśmy powitani przez nauczycieli tamtejszej szkoły muzycznej. Zjedliśmy powitalny obiad, po czym wyruszyliśmy obejrzeć okolicę, jednak obfite opady zmusiły nas do szybkiego powrotu do szkoły, gdzie rozpoczęliśmy próby. Popołudniem trafiliśmy do „swoich” niemieckich rodzin, które serdecznie nas ugościły.
Piątek 9 czerwca był dniem bardzo intensywnym i pracowitym. Od 9 rano rozpoczęliśmy wspólne próby z naszymi niemieckimi rówieśnikami. Ćwiczyliśmy repertuar, który miał zostać zaprezentowany w finałowym koncercie. Podczas prób można było poczuć wspaniałą i serdeczną atmosferę.
W sobotę wybraliśmy się do parku linowego Hochseilgarten Kremerhof. Ubrani w kaski ochronne i uprzęże eksplorowaliśmy przestrzeń znajdującą się kilka metrów nad ziemią, rozpostartą pomiędzy koronami drzew. Część naszej grupy (ta męska) znalazła tutaj również czas i miejsce na grę w piłkę. Dopełnieniem naszej wizyty w parku był grill, na którym zostaliśmy poczęstowani kiełbaskami. Pełni nowej energii wróciliśmy na kolejne próby.
W niedzielę odbył się festiwal. Wspólnie z niemieckimi chórzystami i instrumentalistami wykonaliśmy kilka utworów: polską „Szła dzieweczka”, niemiecką wyliczankę, oraz „We are the World”, „Dynamite” i „Permission to Dance”. Publiczności bardzo spodobał się nasz występ, za który zostaliśmy nagrodzeni gromkimi brawami.
Szkoda, że wyjazd do Wermelskirchen trwał tylko cztery dni. Z jednej strony był to czas wytężonej i twórczej pracy podczas licznych prób, zaś z drugiej, świetną okazją do wspaniałej zabawy. Wyjazd ten przerósł nasze oczekiwania. Okazał się nowym, ciekawym doświadczeniem i przede wszystkim wyzwaniem. Pozwolił na otworzenie się na nowych ludzi, miejsca, kulturę oraz na przełamanie bariery językowej. Niewątpliwie wyjazd okraszony był dużą dawką podekscytowania i entuzjazmu. Spotkaliśmy się z ogromną otwartością i życzliwością niemieckich gospodarzy.
Wyjazd w większości został dofinansowany z funduszy międzynarodowej organizacji Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
​​​​​​​​Maja Wnukowska
​​​​​​​​Uczennica PSM

Sportowy DZIEŃ DZIECKA 

Dzień 1 czerwca 2023 r. upłynął nam pod znakiem zabaw sportowych. Piękna, słoneczna pogoda pozwoliła na rywalizację na świeżym powietrzu. Najpierw sportowe zmagania podjęli uczniowie klas I-III OSM, a następnie uczniowie klas IV-VIII OSM. Wszyscy bardzo dobrze się bawili. Najlepsi sportowcy otrzymali nagrody, a na wszystkich uczniów czekały napoje, pyszne lody lub słodycze. Zarówno nagrody rzeczowe jak i łakocie ufundowała Rada Rodziców, za co serdecznie dziękujemy. Podziękowania kierujemy również w stronę organizatorów imprezy, p. Pawła Lebudy oraz Samorządu Uczniowskiego.

W dniu 29 maja 2023 r w Zespole Szkół Muzycznych został zorganizowany koncert łączący w sobie ideę koncertu rodzin muzykujących z uroczystościami z okazji Dnia Dziecka, Dnia Matki i Dnia Ojca. Taka różnorodność tematyczna sprawiła, że koncert miał szczególny charakter! W programie brzmiało wiele kolorów i barw muzycznych, od muzyki barokowej do aranżacji muzyki filmowej. Było także miejsce na swobodną improwizację. Muzykę uzupełniała recytacja poezji.

W koncercie uczestniczyły muzykujące rodzeństwa, jak i dzieci z rodzicami. W dzisiejszych „cyfrowych” czasach wspólne, rodzinne muzykowanie ma szczególną wartość.

Wystąpili: Antonina i Zuzanna Juda (wiolonczela i skrzypce), Zofia z mamą Katarzyną Banaśkiewicz (skrzypce z fortepianem), Natalia z mamą Elżbietą Czmok (duet fortepianowy), Pola i Lena Gwiżdż (gitara i flet), Zosia i Pola Zdunek (skrzypce z fortepianem), Emilia i Elżbieta Sadowska (duet fortepianowy), Gabrysia i Wiktoria Kulczak (skrzypce i flet), Adam z tatą Mariuszem Orzełowskim (duet gitarowy), Martyna i Hanna Jabłeka (skrzypce z ksylofonem), Małgorzata i Szymon Maryok (duet fortepianowy), Faustyna, Rafał i Karol Mastela (skrzypce, klarnet i marimba), Emilia z mamą Dorotą Rosikowską (śpiew), Zespół Alergen w składzie - Adam i Mariusz Orzełowscy (gitary elektryczne), rodzina Rosikowskich - Tomasz (perkusja) tata Piotr (gitara basowa) oraz Emilia i mama Dorota (śpiew), rodzina Kaczmarczyków - Jaś (fortepian) Marysia, Zosia (śpiew) i mama Marta (gitara), Zosia Kosicka z tatą Łukaszem (flet i gitara), rodzina Banasiów - tata Błażej (akordeon) z Dorotą (wiolonczela) 
i Beniaminem (trąbka). Wiersze recytowali: Zuzanna Juda, Aleksander Godula, Gabriela Kisała, Agata Szoblik, Franciszek Pawlik.

Chociaż koncert ma już wieloletnią i ugruntowaną tradycję, to każda kolejna edycja jest niepowtarzalna. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejny koncert rodzin muzykujących.

Koncert został przygotowany przez nauczycieli: Annę Tomaszewską, Aleksandrę Frączek, Beatę Niesyto, Agnieszkę Krasuską, Agnieszkę Kokoszkę, Mirosława Franczaka, Marka Białonia, Mariusza Burego. Dziękujemy!

 

 


W poniedziałek 17.04.2023r.  odbyła się wycieczka klas I-III do Planetarium w Chorzowie. Udało nam się uzyskać odpowiedzi na pytania: Co można zobaczyć na niebie gdy Słońce idzie spać? Czy Wielki Wóz jest gwiazdozbiorem? Dlaczego nie możemy wylądować na Jowiszu?

W dniu 3 kwietnia uczniowie klasy 8, Ania, Emilia P. i Kajetan pod opieką nauczyciela edb pani Agnieszki Krasuskiej wzięli udział w II edycji Tyskiej Eskulapiady organizowanej w ZDZ Tychy. Na uczniów czekały różnorakie konkurencje: test wiedzy, przenoszenie poszkodowanego na noszach, RKO, układanie w pozycji bocznej ustalonej oraz tor sprawnościowy. Niestety nie udało nam się zdobyć podium, ale zdobyte doświadczenia na pewno zaowocują.

W dniu 7 marca br. uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w wydarzeniu
Świadomy Zawód – Klucz do Sukcesu 2, zorganizowanym przez uczniów Technikum nr 4.
Jest to projekt związany z ogólnopolską olimpiadą „Zwolnieni z teorii”. Celem projektu jest pomoc uczniom ostatnich klas w wyborze dalszej scieżki ksztalcenia oraz rynku pracy. Uczniowie zapoznali się z ofertami wszystkich tyskich szkół średnich, jak również zwiedzili klasy i warsztaty szkolne. Na wydarzeniu pojawili się również przedstawiciele wielu lokalnych firm ze swoimi stanowiskami, którzy chętnie opowiadali o swych profesjach.

W czwartek 16 lutego 2023 uczeń klasy IV OSM Antoni Pisarek wziął udział w finale
diecezjalnego XXVIII Konkursu Wiedzy Biblijnej dla klas IV-V szkół podstawowych,
który odbył się w gmachu Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w
Katowicach. Wzięło w nim udział 50 uczniów z 39 szkół podstawowych Archidiecezji
Katowickiej.
Uczestnicy finału diecezjalnego musieli najpierw napisać test, składający się z 30 pytań.
Podczas, gdy Komisja Sprawdzająca oceniała prace, my wędrowaliśmy ścieżkami
formacyjno-edukacyjnymi w instytucjach archidiecezjalnych, zwiedzając Panteon
Górnośląski i Kurię Metropolitalną, w której spotkaliśmy ks. bp pomocniczego Grzegorza
Olszowskiego. Skorzystaliśmy też z okazji wejścia na taras widokowy katedry Chrystusa
Króla. Po posiłku w refektarzu Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego
zgromadziliśmy się w auli WTL UŚ na podsumowanie konkursu i nagrodzenie laureatów.
Po sprawdzeniu prac pisemnych okazało się, że konieczna jest ustna dogrywka, aby
można było wyłonić zwycięzców. Na koniec Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Marek
Szkudło wygłosił do nas pasterskie słowo, rozdał również nagrody zwycięzcom i udzielił
wszystkim pasterskiego błogosławieństwa. Antoni Pisarek zajął zaszczytne V miejsce
(na 50 możliwych) tracąc do miejsca pierwszego tylko dwa punkty. Gratulujemy!”
Anna Marcinczak

7 i 8 lutego odbyły się w naszej szkole bale karnawałowe. Było tanecznie, bajkowo, kolorowo i wesoło. Bohaterowie filmów i bajek, mieszkańcy odległych planet, zwierzęta, elfy, policjanci, kowboje, księżniczki, indianki, czarodzieje, a nawet Avatar i słynna Wednesday odwiedzili naszą szkołę. Wspaniałą atrakcją balu okazała się fotobudka, za którą serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców.

 

#Laboratoria Przyszłości 
Na ostatnich lekcjach techniki uczniowie klas 5 poznawali zawiłe tajniki szydełkowania. Spod ich rąk wychodziły szaliczki, podkładki, choinki, pompony. Niektórzy złapali prawdziwego bakcyla szydełkowania. Na zajęciach uczniowie wykorzystywali szydełka i druty zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Koncert Świąteczny
W uszach rozbrzmiewają jeszcze dźwięki kolęd, bo tak jak co roku w szkole odbył się Koncert
Świąteczny! Gwarno, radośnie i kolorowo było jeszcze na długo przed koncertem, wszak koncert poprzedzał kiermasz ozdób i świątecznych przysmaków, w którego przygotowanie zaangażowali się uczniowie, rodzice oraz nauczyciele. Było tłoczno, a w powietrzu mieszały się smaki i zapachy… Gromadząca się publiczność odwiedzała stoiska kupując przygotowane
i z pietyzmem ozdobione pierniczki, ozdoby choinkowe, smakując makówek, ciast, ciasteczek, słodyczy, popijając gorącą aromatyczną herbatą lub kawą…
Widownia Sali koncertowej szybko wypełniała się publicznością i kto zbyt wiele czasu spędził między stoiskami, musiał szukać wolnego miejsca lub wysłuchać koncertu na stojąco.Podczas koncertu wystąpili soliści, duety, tria, zespół wokalny, zespoły skrzypcowe, wspólnie zaprezentowali się skrzypkowie z trębaczami, a także szkolna orkiestra. Na zakończenie koncertu uczniowie klasy I PSM zaprezentowali scenkę „Stół wigilijny” i zaprosili obecnych do wspólnego kolędowania. I jak co roku blask udekorowanych choinek rozstawionych na scenie oraz rozbrzmiewające dźwięki melodii bożonarodzeniowych i kolęd, którymi raczyli nas uczniowie, wprowadził obecnych w świąteczny nastrój – wystarczy spojrzeć na fotorelację     z koncertu.
Wesołych Świąt!

Audycje umuzykalniające

W dniach 21-22.11.2022 r. odbyły się w naszej szkole audycje umuzykalniające "Muzyczne kreacje wierszem pisane" dla dzieci ze szkół podstawowych oraz przedszkoli w Tychach. Cieszymy się, że mogły się one odbyć na żywo w naszej auli po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Podczas audycji zaprezentowane zostały wszystkie instrumenty na jakich można się uczyć w naszej szkole. Uczniom, którzy zaprezentowali swoje umiejętności gry na instrumencie serdecznie gratulujemy! Umiejętności gry prezentowali: Oskar Banaś, Filip Śmietański - akordeon,
Aleksandra Murmyło, Rosie Storey - saksofon,
Dorota Banaś - wiolonczela,
Aleksander Godula, Michał Książek - perkusja,
Sonia Róg, Kalina Ćmiel, Maciej Kaszowski - fortepian,
Klara Banaś - klarnet,
Zyta Kowalewska, Adam Orzełowski - gitara,
Jagoda Giedwiłło, Laura Ślusarczyk - skrzypce,
Beniamin Banaś- trąbka,
Antonina Przygoda, Nina Grzesiak, Emilia Rosikowska - flet.
Na fortepianie akompaniowali p. Tadeusz Barylski, p. Michał Botor, p. Melania Grzesik oraz p. Anna Chruściel-Grabczyńska. Audycje prowadzili nauczyciele naszej szkoły - Oskar Radwański, Mateusz Prześlak, Mariusz Orzełowski - którzy również zaprezentowali się muzycznie wykonując "Autumn Leaves".


Dzień Niepodległości

W dniu 10.11 2022 odbył się koncert z okazji Święta Niepodległości. Uroczystość poprowadzili uczniowie kl.VI OSM, relacjonując wydarzenia historyczne oraz prezentując poezję patriotyczną. W koncercie wystąpili soliści, grupa rytmiczna uczniów kl 1 przygotowana przez Panią Agatę Złocką ,a także chór szkolny pod dyrekcją Pana Tomasza Giedwiłło.
W muzyczną oprawę wydarzenia włączyli się również pedagodzy akompaniatorzy , jak również solista Pan Jan Porzuczek.W tym podniosłym
i wzruszającym wydarzeniu uczestniczyła licznie zgromadzona publiczność uczniów, rodziców, opiekunów i nauczycieli.

19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci

Nasza szkoła włączyła się w kampanię społeczną "19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci". Podczas pierwszych 19 dni listopada zorganizowaliśmy warsztaty profilaktyczne, wystawę prac plastycznych naszych uczniów, gazetkę informacyjną promującą kampanię, a w dniu 17 listopada cała społeczność szkolna przypięła pomarańczowe wstążeczki, które są symbolem kampanii.

Dzień Edukacji Narodowej

13 października 2022r. w naszej szkole odbył się koncert z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
W imieniu Samorządu Szkolnego uczennice klasy VIII powitały wszystkich zgromadzonych gości dyrekcję, nauczycieli, pracowników administracji, obsługi szkolnej oraz przedstawicieli Rady Rodziców, uczniów
i pozostałe osoby. 
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz przewodniczący Rady Rodziców złożyli podziękowania
i wręczyli kwiaty 
na ręce dyrekcji szkoły. Po oficjalnej uroczystości i wręczonych wyróżnieniach nauczycielom oraz pracownikom szkoły przez dyrektora Pana Tomasza Giedwiłłę, odbyła się część artystyczna. Akademię uświetniły występy uczniów OSM i PSM z klasy skrzypiec, fortepianu, klarnetu, akordeonu, saksofonu, gitary, wiolonczeli oraz rytmiki. Na zakończenie uroczystości wystąpiła klasa III OSM prezentując Taniec ,,Piraci z Karaibów’’.

Narodowe Czytanie

Jedenasta edycja ,,Narodowego Czytania " odbyła się w całym kraju. W tym roku czytano
,, Ballady i romanse " Adama Mickiewicza.
8 września 2022 roku w sali koncertowej w Zespole Szkół Muzycnych im. Feliksa Rybickiego w Tychach czytali zaproszeni goście:

Igor Śmietański- Zastępca Prezydenta Miasta Tychy
Urszula Paździorek-Pawlik - Radna Rady Miasta Tychy 
Anna Krawczyk- Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach 

Dyrekcja  Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach:
Tomasz Giedwiłło- Dyrektor 
Magdalena Wojkowska- Wicedyrektor

 Nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach:
Jan Porzuczek
Jakub Mariańczyk

 Uczennice:
Emilia Pieciul z  klasy VIII 
Zuzanna Stręk z  klasy VII 

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2002/2023

1 września 2022 roku zainaugurowaliśmy rok szkolny 2022/2023. Był to szczególnie
ważny dzień dla uczniów klasy pierwszej, którzy rozpoczęli naukę w naszej szkole. Oficjalną
część uroczystości rozpoczęliśmy od odśpiewania hymnu Polski przy akompaniamencie pani
Justyny Sagan. Następnie głos zabrał dyrektor szkoły Tomasz Giedwiłło, który przywitał
pierwszoklasistów a także przedstawił wychowawców poszczególnych klas oraz kierowników
sekcji. Później nastąpiło pasowanie uczniów klas pierwszych, którzy oficjalnie zostali
przyjęci w progi naszej szkoły. Uroczystość swoim występem uświetniła pani Justyna Sagan
wykonując Sonatę B-dur nr 21 D.960 cz. III Scherzo F. Schuberta.
Wszystkim uczniom naszej szkoły życzymy udanego roku szkolnego i wytrwałości
w zdobywaniu wiedzy!