KONCERT KOŃCOWOROCZNY
13 czerwca 2017 roku odbył się koncert końcoworoczny podsumowujący osiągnięcia muzyczne uczniów w roku szkolnym 2016/2017. Gościem honorowym była pani Barbara Rybicka - Kalabińska córka patrona naszej szkoły. Koncert rozpoczął występ chóru pod dyrekcją pana Tomasza Giedwiłły oraz prezentacje ruchowo- przestrzenne grup rytmicznych przygotowanych przez panią Joannę Jaguszewską (kl.II PSM ) i pani Justynę Fenczyszyn-Ćmiel (kl.II OSM). Na scenie zaprezentowali się laureaci konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych : Julia Pietrzak z klasy skrzypiec pani Magdaleny Piotrowskiej, Mateusz Durok z klasy akordeonu pana Michała Młota,Maciej Sucheta i Lena Karoń z klasy gitary pana Grzegorza Skiby, perkusista Antoni Woch uczący się pod kierunkiem pana Mateusza Misiaka, uczennica klasy fletu pani Alicji Warcaby Roksana Góźdź, Michalina Kostka z klasy skrzypiec Kaliny Szczyrby, Zofia Pudełko z klasy wiolonczeli pana Franciszka Skóry oraz Eryk Król z klasy trąbki Grzegorz Szczyrby. Na koncercie nie mogło zabraknąć kompozycji patrona naszej szkoły Feliksa Rybickiego. Usłyszeliśmy zatem „Śmieszkę” w wykonaniu Natalii Wożniak, uczennicy klasy fortepianu pani Bożeny Furmańskiej oraz Koncert fletowy F dur w wykonaniu absolwentki naszej szkoły pani Agnieszki Lupierz, której towarzyszyła na fortepianie pani Joanna Piszczelok. Autorskimi i nagradzanymi kompozycjami popisały się uczennice Maja Giedwiłło i Hanna Dereń przygotowane przez pana Grzegorz Burego. Solistom towarzyszyli akompaniatorzy: Sabina Kulisz, Magdalena Kruż, Agata Misiura, Małgorzata Warcaba. Uwieńczeniem koncertu był występ Big Bandu pod kierunkiem pana Jacka Dobrzańskiego.
POLSKO - NIEMIECKA WSPÓŁPRACA MŁODZIEŻY
DZIEŃ DZIECKA - DZIEŃ SPORTU
KONCERT RODZIN MUZYKUJĄCYCH
Dnia 11 maja w Zespole Szkół Muzycznych im. Feliksa Rybickiego odbył się kolejny Koncert Rodzin Muzykujących. Ich cykl ma długoletnią i bogatą historię. Zapoczątkowała go przed ponad ćwierćwieczem nasza była nauczycielka skrzypiec - mgr Urszula Kawa. Przez ten czas na szkolnej estradzie wystąpiło blisko 250 rodzin. Od 2006 r. owe muzyczne spotkania organizuje i prowadzi mgr Alicja Warcaba. W miniony czwartek na koncercie zaprezentowały się następujące rodziny:
- Agnieszka i Jarosław Samson z córkami Alicją , Joanną i synem Adamem
- Aleksandra Steczek z synem Łukaszem
- Marlena i Korneliusz Gliniany
- Daria i Marcelina Łysakowskie
- Wanda, Małgorzata i Lidia Filipczuk
- Paweł Giedwiłło z wnukami Mają i Jagodą
- Maria i Michał Röhrig
- Anna, Zuzanna i Tomasz Kurowscy
- Łukasz Kosicki z córką Zofią
- Olivia i Oktawia Bujnowicz
To sympatyczne spotkanie muzyczne zwieńczył występ orkiestry szkolnej pod dyr. Aleksandry Kruż oraz zespołu wokalno- instrumentalnego przygotowanego przez dyrektora Tomasza Giedwiłło. Gościem honorowym tegorocznego koncertu była córka patrona naszej Szkoły, pani Barbara Rybicka- Kalabińska. Każda prezentacja została nagrodzona gromkimi brawami ze strony licznie przybyłej publiczności. Uczestnikom zostały wręczone upominki w postaci płyt, książek, biletów wstępu do kina, teatru a także na koncerty. Ich fundatorami były następujące instytucje naszego miasta: Teatr Mały, Mediateka, Multikino oraz Miejskie Centrum Kultury.
Dziękujemy i do zobaczenia w przyszłym roku.
WYCIECZKA DO WARSZAWY
ZDROWE ŚNIADANIE
24 kwietnia w ramach ogólnopolskiego programu „Trzymaj Formę” uczniowie klas IV – VI przygotowali degustację zdrowej przekąski. Dzień nie był przypadkowy, gdyż promocję zdrowego żywienia połączyliśmy z Europejskim Dniem Śniadania. Na poczęstunek zostali zaproszeni uczniowie klas młodszych, Dyrekcja szkoły, nauczyciele oraz pracownicy administracji. Mogliśmy skosztować bardzo smacznych a zarazem zdrowych sałatek, kanapek, koreczków, koktajli, naleśników, tortilli owocowych, ciasteczek a nawet lodów.
Przepisy na te pyszności dostępne będą w Szkolnej Książce Kucharskiej, którą założyliśmy już w zeszłym roku i nadal uzupełniamy.
Wszystkim uczniom i ich rodzicom serdecznie dziękujemy za zorganizowanie poczęstunku!
Samorząd Uczniowski
SPOTKANIE Z PISARKĄ PANIĄ JUSTYNĄ SŁONKĄ
Spotkanie z p. Justyną Słonką autorką książki „Najgorszy tydzień w moim życiu” odbyło się 25 kwietnia 2017 r. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali opowiadania o bohaterze książki.
Informację o autorce i książce można znaleźć na stronie internetowej WWW.justynaslonka.pl lub Allegro.
ARTINO
Dnia 31marca 2017 w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Rybickiego w Tychach odbyła się finałowa gala II edycji Artino.
Spotkania twórczości dziecięcej Artino to forma prezentacji artystycznych młodych twórców. Uczestnicy tej edycji projektu realizowali swoje twórcze pomysły w jednej z wybranych dziedzin: muzycznej, plastycznej i literackiej skupionych wokół tematu " Moja bajka ".
Honorowy patronat nad kolejną edycją Artino objął Prezydent Miasta Tychy Andrzej Duda.
Jury w składzie : Teresa Wodzicka, Beata Kordon i Tomasz Spaliński wyłoniło laureatów z poszczególnych dziedzin.
Laureatami Artino zostali:
w obszarze muzycznym
I miejsce Anna Czachowska
II miejsce Patrycja Marzec i Paulina Radzik
III miejsce Gabriela Mikulska
wyróżnienie Joanna Garbacz
w obszarze literackim
I miejsce Julia Michalik
II miejsce Julia Przygocka
III miejsce Emilia Gońda
wyróżnienie Tymoteusz Zieliński
w obszarze plastycznym
I miejsce Sylwia Mann
II miejsce Zuzanna Strehlau
III miejsce Olaf Mystek
wyróżnienie Paulina Miszczak
Nagrodę publiczności otrzymała Hanna Derej.
GRATULUJEMY !!!
PRZEDSTAWIENIE
W czwartek 23 marca wychowankowie świetlicy wystąpili w przedstawieniu pt,, Królewna Śnieżka” dla wychowanków OREW-u i uczniów Podstawowej Szkoły Specjalnej nr 16 w Tychach. Goście byli bardzo zadowoleni i obdarzyli występujących gromkimi brawami. Pomysłodawcą wystawienia tej bajki przez wszystkich wychowanków świetlicy jest Gabriela Mikołajec.
WALENTYNKI
NIECODZIENNA LEKCJA JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE SZÓSTEJ
Uczniowie klasy VI OSM przygotowali improwizowaną inscenizację pt. „Sąd nad Zenkiem Wójcikiem”. Każdy otrzymał informację o tym, w jaką postać się wcieli i … to na tyle. Brak scenariusza i kwestii do wyuczenia stanowiły największe wyzwanie. Na zdjęciu można zobaczyć kreacje.
ZABAWA KARNAWAŁOWA
KONCERT PÓŁROCZNY
09 lutego w
naszej Szkole odbył się uroczysty Koncert półroczny połączony z obchodami Dnia Babci i Dnia
Dziadka, w czasie którego mieliśmy okazję zobaczyć przedstawienie grupy
teatralnej prowadzonej przez Panią Magdalenę Mrowiec. Uczniowie klasy II OSM
przygotowani przez Panią Beatę Holecką zaprezentowali wiersze dedykowane
Babciom i Dziadkom, które były przeplatane utworami muzycznymi w wykonaniu
Uczniów reprezentujących klasę fletu, skrzypiec, akordeonu, gitary, klarnetu,
wiolonczeli, saksofonu, a
także chóru przygotowanego przez Pana Tomasza Giedwiłło, zespołu gitarowego
prowadzonego przez Pana Mateusza Prześlaka oraz Big Bandu pod kierunkiem Pana
Jacka Dobrzańskiego. Koncert upłynął w bardzo miłej, wesołej a zarazem wzruszającej atmosferze.
DNI OTWARTE
HEJ KOLĘDA
12 stycznia 2017 r. z ogromną przyjemnością powitaliśmy w murach naszej szkoły licznie zgromadzonych młodych miłośników muzyki. Koncert odbył się w trzech turach. Prowadziły go panie uczące przedmiotów ogólnomuzycznych: pani Justyna Płachno, pani Justyna Fenczyszyn – Ćmiel, pani Joanna Jaguszewska. Jak co roku, dzieci z tyskich przedszkoli oraz uczniowie szkół podstawowych zostali zaproszeni do wysłuchania najpiękniejszych kolęd i pastorałek. Towarzyszyły im dźwięki różnych instrumentów na których grali uczniowie Szkoły Muzycznej.
Prowadząca koncert pani Joanna Jaguszewska.
Najmłodszą uczestniczką była Dominika Wójcik, uczennica klasy I, która na trąbce gra dopiero od kilku miesięcy, a ma już w swoim repertuarze kolędę „Lulajże Jezuniu”, akompaniowała jej na fortepianie pani Małgorzata Warcaba.
Uczennice z klasy drugiej Ania Adamiec i Maja Hajduk wykonały na fortepianie, na cztery ręce kolędę „ Pójdźmy wszyscy do stajenki”.
Kolędę „Pójdźmy wszyscy do stajenki” zagrały na fletach uczennice Ewa Chylaszek i Dominika Wachel.
Ksylofon, to jeden z instrumentów perkusyjnych. Zagrał na nim Oskar Światowski kolędę „Cicha noc”.
W wykonaniu Marii Prażuch, Piotra Lipskiego i Piotra Nowakowskiego usłyszeliśmy kolędę „Cicha noc” zagraną na klarnetach.
Akordeon to instrument dęty. Aleksandra Ormian zagrała na nim kolędę „Do szopy hej pasterze”.
Gitara zalicza się do instrumentów strunowych. Dwaj, zaproszeni na koncert gitarzyści, Jan Zakrzewski i Artur Małajny zagrali kolejno: „Pójdźmy wszyscy do stajenki” i „Bóg się rodzi”.
Na estradzie wystąpił również zespół złożony z samych wiolonczel. W wykonaniu 5 wiolonczelistek: Natalii Cieśla, Emilii Pieciul, Emilii Perek, Marty Sojki i Weroniki Kowalczyk dzieci usłyszały kolędy: „Wśród nocnej ciszy”, „Przybieżeli do Betlejem” oraz „Lulajże Jezuniu”.
Zaproszone dzieci z przedszkoli i szkół mogły poznać różne instrumenty, zapoznać się z ich brzmieniem, wysłuchać kolęd i pastorałek , wspólnie zaśpiewać wysłuchane wcześniej kolędy.
Dnia 3 lutego 2017 r. o godz. 17.00 odbędzie się dzień otwarty w Szkole Muzycznej. Będzie to okazja do bliższego poznania instrumentów i wspólnego muzykowania. Zapraszamy! odwiedźcie naszą szkołą. A zatem…Do zobaczenia!
JASEŁKA
KONCERT W MEGREZ
KONCERT ŚWIĄTECZNY
Uczniowie naszej szkoły dołączyli do akcji ,, Mikołajki dla Hospicjum Cordis”
MIKOŁAJ
DZIEŃ GÓRNIKA
Z okazji Dnia Górnika zaproszony gość, pan Andrzej Drob, sztygar i dziadek naszej uczennicy z klasy III OSM ciekawie opowiadał o pracy i zawodzie górnika.
ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
25 listopada uczniowie naszej szkoły obchodzili Światowy Dzień Pluszowego Misia.
Każdy uczeń przyniósł ze sobą swoją ulubioną maskotkę, a uczniowie klasy V OSM przygotowali prezentację dla uczniów klas młodszych dotyczącą historii powstania tej popularnej pluszowej maskotki.
Rysunki uczniów przedstawiające pluszowego misia mogliśmy podziwiać na szkolnym korytarzu :)
W tym roku po raz pierwszy Samorząd Uczniowski przeprowadził zbiórkę pluszowych miśków dla Fundacji "Mam Marzenie" , która przekazała je małym pacjentom przebywającym na oddziałach onkologicznych.
Wszystkim, którzy włączyli się w akcję serdecznie dziękujemy!!! :)
ZABAWA ANDRZEJKOWA
AUDYCJE UMUZYKALNIAJĄCE DLA UCZNIÓW TYSKICH SZKÓŁ
W dniach 24-25 listopada 2016 roku w ramach cyklu audycji umuzykalniających, tyska Szkoła Muzyczna im. Feliksa Rybickiego po raz kolejny w swoich murach gościła dzieci przedszkolne oraz uczniów szkół podstawowych naszego miasta. Licznie zebrana młoda publiczność z dużym zainteresowaniem i podziwem słuchała prezentowanych utworów, aktywnie uczestnicząc również w dyskusjach na temat prezentowanych instrumentów.
Ważnym akcentem audycji było przybliżenie zgromadzonemu audytorium sylwetki oraz twórczości polskiego kompozytora, muzycznego patrona 2016 roku, propagatora rodzimego folkloru oraz „polskości” Feliksa Nowowiejskiego, którego utwory jak i również ich wykonania wywołały duży zachwyt przybyłej publiczności.
KONCERT Z OKAZJI DNIA NIEPODLEGŁOŚCI
10 listopada w naszej Szkole odbył się uroczysty Koncert z okazji Dnia Niepodległości, w czasie którego Uczniowie klasy VI OSM przygotowani przez Panią Elżbietę Woźniak zaprezentowali przejmujące wiersze Jacka Kaczmarskiego mówiące o okolicznościach utraty naszej niepodległości, zespoły chóralne, przygotowane przez Pana Tomasza Giedwiłło, zilustrowały uroczystość Rotą, pieśniami legionowymi oraz Pieśnią o Gwieździe, opiewającą martyrologię narodu polskiego, a Uczniowie reprezentujący Klasę fletu, fortepianu i skrzypiec w wykonywanych utworach podkreślili radosny charakter narodowego święta.
WARSZTATY KOMPOZYCJI
Dnia 27 X młodzi adepci kompozycji: Hania Derej, Maja Giedwiłło i Mateusz Dudkiewicz - wzięli udział w wykładzie oraz warsztatach kompozycji, prowadzonych przez prof. Eugeniusza Knapika w PSM im. M. Karłowicza w Katowicach. Zaprezentowali przed publicznością utwory swojego autorstwa i uzyskali wiele cennych wskazówek oraz sugestii dotyczących dalszego rozwoju i doskonalenia ich warsztatu kompozytorskiego.
ŚLASKI TEATR LALKI I AKTORA ATENEUM W KATOWICACH
Uczniowie klas I-VI OSM gościli w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach, gdzie obejrzeli przedstawienie p.t. „Miłość do Trzech Pomarańczy”.
Magiczne królestwo Karo, smutny hipochondryk, książę Tartaglia, którego nikt i nic nie potrafi rozśmieszyć, zła czarownica i dobry mag, podstępni dworzanie i zabawni słudzy, a do tego wszystkiego miłość, zazdrość i walka o władzę! Dowcipna i nieco absurdalna fabuła (czary sprawiają, że bohater zakochuje się bez pamięci w trzech pomarańczach, które w dodatku z narażeniem życia musi odnaleźć!), zgrabna intryga, wartka, zaskakująca nagłymi zwrotami akcja i jak na komedię dell’arte przystało – wiele komicznych, wręcz groteskowych sytuacji , które nadają całości rytm i tempo.
Sztuka Zbigniew Głowackiego „Miłość do trzech pomarańczy” powstała na motywach baśni XVIII-wiecznego weneckiego dramaturga, Carla Gozziego. Zaskoczeniem dla nas był fakt, iż dwie postaci posługiwały się śląską gwarą podczas przedstawienia, a aktorzy komunikowali się z publicznością, dostosowując grę i dalszy ciąg akcji do zachowania widzów.
AUDYCJE MUZYCZNE DLA SZKÓŁ
W dniu 24 października 2016 r. w Zespole Szkół Muzycznych im. F. Rybickiego w Tychach odbyły się trzy audycje umuzykalniające. Uczniowie tyskich szkół podstawowych zebrali się licznie na widowni sali koncertowej. Motywem przewodnim programu był taniec, który znalazł odzwierciedlenie w repertuarze zaprezentowanym przez uczniów naszej szkoły. Każdą audycję rozpoczynał "Mazur" Feliksa Nowowiejskiego, który wykonała nauczycielka fortepianu pani Małgorzata Warcaba. W trakcie audycji mogliśmy usłyszeć również inne utwory tego kompozytora - patrona roku 2016. Wydarzenie miało charakter edukacyjny, a także promujący Zespół Szkół Muzycznych im. F. Rybickiego w Tychach. Licznie zebrana publiczność gromkimi oklaskami nagradzała występy młodych solistów oraz nauczycieli.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
W naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej zaczęliśmy świętować już 13 października br. Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem Dyrektora Szkoły Pana Tomasza Giedwiłło, który przywitał wszystkich gości. Usłyszeliśmy wiele pięknych utworów wykonanych przez uczniów naszej szkoły, a także humorystyczne i ciekawe wiersze, które recytowali uczniowie klasy V OSM przygotowani przez Panią Małgorzatę Nowakowską. Koncert upłynął w miłej
i pogodnej atmosferze.
SPOTKANIE Z PISARZEM WALDEMAREM CICHONIEM
21 września w naszej szkole odbyło się spotkanie z pisarzem Waldemarem Cichoniem, autorem cyklu książek dla dzieci, których bohaterem jest kot Cukierek. Uczniowie poznali historię powstania opowiadań, wysłuchali fragmentów książki czytanych przez pisarza oraz mieli okazję zdobyć jego dedykację i autograf. Spotkanie, bez wątpienia, przyczyniło się do tego aby uczniowie chętniej sięgali po książki, nie tylko autorstawa Pana Waldemara.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Uczniowie naszej szkoły brali udział 23 edycji Akcji Sprzątania Świata. Tegoroczne hasło "Podaj dalej... drugie życie odpadów". Sprzatali teren wokół szkoły i w parku.
UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA UCZNIA PIERWSZEJ KLASY
20 września 2016r. o godz. 17:00 w sali kameralnej naszej szkoły odbyła się uroczystość pasowania na ucznia pierwszej klasy.
Dzielni pierwszoklasiści przywitali publiczność piosenką, wierszami oraz układem taneczno-ruchowym. Ten ciekawy program artystyczny został przygotowany pod kierunkiem Pani Bogumiły Rybskiej i Justyny Fenczyszyn -Ćmiel.
Po części artystycznej uczniowie klasy pierwszej wygłosili tekst ślubowania i zostali pasowani przez dyrektora szkoły, Tomasza Giedwiłło, na uczniów ZSM w Tychach.
Wydarzenie uatrakcyjnił koncert uczniów naszej szkoły .Wystąpili:
Natalia Woźniak - fortepian, naucz. B. Furmańska
Maria Rohrig – skrzypce, naucz. Ł. Konieczny
Kamil Wiewióra – gitara – naucz. M. Franczak
Ewa Chylaszek – flet, naucz. A. Tomaszewska
Kornel Pękała – wiolonczela, naucz. F. Skóra
Roksana Góźdź – flet, naucz. A. Warcaba
Lena Palka i Justyna Jaros – duet fletowy – naucz. A. Warcaba
Całą uroczystość prowadziła pani Magdalena Piotrowska.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017
1 września
rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2016/2017. O godzinie 16 progi Szkoły
przekroczyli uczniowie klas pierwszych, a godzinę później przybyli uczniowie
klas starszych. Był to szczególnie ważny dzień dla naszej społeczności, gdyż
kierownictwo szkoły objął nowy Dyrektor, Pan Tomasz Giedwiłło. Uroczystość
rozpoczęliśmy od zaśpiewania hymnu narodowego przy akompaniamencie fortepianu.
Dalszą część uświetnił występ naszej nauczycielki, Pani Magdaleny Kruż,
prezentującej fortepianowe Preludia A. Skriabina. Z okazji rozpoczęcia nowego
roku szkolnego życzymy wszystkim owocnej pracy i radosnego włączenia się we
wspólne dzieło, jakim jest dzielenie się m
uzyką.