KONCERT RODZIN MUZYKUJĄCYCH

25 kwietnia 2019 roku miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Aula naszej szkoły wypełniła się miłośnikami sztuki muzycznej, którzy swe zamiłowanie do muzyki wyrażają  poprzez granie na instrumentach i śpiew z najbliższymi, krewnymi, W RODZINACH MUZYKUJĄCYCH. Niezmiernie cieszyła nas – organizatorów obecność absolwentów naszej szkoły oraz gości, którzy niejednokrotnie towarzyszyli naszym uczniom w występach podczas Koncertu Rodzin Muzykujących.

W tym roku milo nam było wysłuchać rodzeństwa Kurowskich – Ani, Zuzi i Tomka,

Martynę i Alana Rojek z mamą Sylwią przy fortepianie,

Marysię Rohrig ze swoją starszą siostrą Natalią w duecie skrzypcowo-fletowym,

Adama Orzełowskiego z tatą Mariuszem w duecie gitarowym,

Julię Nycz grającą na flecie z wujkiem Adrianem przy fortepianie melodię Leonarda Cohena „Hallelujah”,

Alicji i Joanny Samson z rodzicami Agnieszka i Jarosławem w piosence Zbigniewa Wodeckiego „Zacznijmy od Bacha”,

Zosi Kosickiej i Doroty Banaś z ojcami - Łukaszem i Błażejem - w muzyce z filmu „Piraci z Karaibów”,

Aleksandry i Mateusza Skiba z dziadkiem Wojciechem, kuzynem Tymoteuszem oraz wujkiem Filipem w piosenkach
 „Nie zadzieraj nosa” i „Zakazany owoc”,

Zespołu fletowego Marysi i Zosi Kosickich, Roksany Góźdź oraz Pauliny Kosickiej na skrzypcach ,

Zespołu Hani i Jakuba Derej w składzie Patrycja Ulman, Klaudia Rogalska,Adam Wojkowski, Michalina Kostka , Aleksandra Skiba, Anna Ryguła, Zofia Pudełko w utworze „Odbicie”,

Zespołu Wiktorii Marek w składzie Hanna Derej, Jakub Derej, Aleksandra Skiba, Zuzanna Czerwińska, Anna Ryguła.

Wszystkie występy zostały nagrodzone wielkimi brawami oraz prezentami zasponsorowanymi mi.in. przez Radę Rodziców,  Miejskie Centrum Kultury, Orkiestrę Aukso oraz przez anonimowych darczyńców. Atmosfera była ciepła i serdeczna
w dużej mierze za sprawą pani Alicji Warcaby, która od wielu lat organizuje i prowadzi nasze muzyczne spotkania rodzin.
W przygotowaniu tegorocznego koncertu brały udział również panie Gabriela Wąż i Beata Niesyto.

Niewątpliwie wielu słuchaczom udzieliła się radość i przyjemność płynąca  ze wspólnego muzykowania. Życzmy sobie więcej takich pięknych przeżyć…


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

prev next

DNI OTWARTE SZKOŁY

        W piątek 1 lutego 2019 r. podczas Dnia Otwartego Szkoły, gościliśmy kandydatów do Zespołu Szkół Muzycznych
w Tychach. Najmłodsi, wraz z rodzicami, dziadkami, przyjaciółmi znaleźli interesującą ofertę.
Koncert zainaugurował Dyrektor Szkoły pan Tomasz Giedwiłło, który przywitał przybyłych gości, przedstawił ofertę szkoły, sukcesy i osiągnięcia. Dzieci wraz z najbliższymi mogły posłuchać występów solistów, zespołów, pokazów taneczno – ruchowych z udziałem uczniów naszej szkoły. Zaprezentowały się: zespół gitarowy, duet wiolonczelowy, skrzypce, duet fletowy, klarnet, saksofon, trąbka, akordeon, fortepian, zespół perkusyjny. Zespołowi rytmicznemu towarzyszył występ wokalny uczennicy klasy VII. Koncert  zakończył szkolny Big Band.
Po koncercie goście zostali zaproszeni do udziału w:
  • lekcji warsztatowej z rytmiki dla najmłodszych kandydatów,
  • spotkaniach z nauczycielami różnych instrumentów,
  • zwiedzaniu szkoły,
  • uzyskaniu informacji o ofercie edukacyjnej.

prev next

KONCERT PÓŁROCZNY ORAZ Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA

Dnia 17.01.2019r. w auli Zespołu Szkół Muzycznych w Tychach odbył się Koncert Półroczny połączony z obchodami Dnia Babci i Dziadka. Po powitaniu słuchaczy i gości oraz złożeniu życzeń babciom i dziadkom przez prowadzących uroczystość, koncert rozpoczął występ chóru starszego pod dyrekcją Tomasza Giedwiłły wykonując następujące utwory:
1. Niby obłoki J. Świdra
2. Pieśń poranną S. Moniuszki
3. Music you are a friend J. Althouse'a                                                                    
W kolejnym punkcie spotkania wiceprezydent miasta Tychy - p. Maciej Gramatyka oraz Przewodnicząca Rady Miasta - p. Barbara Konieczna przecięciem wstęgi „przypieczętowali” nowo zakupione dla naszej szkoły profesjonalne instrumenty perkusyjne. W wykonaniu p. Krzysztofa Nowakowskiego usłyszeliśmy na 5-oktawowej marimbie – częściowo improwizowany utwór  pt,,Marimba Way", po czym p. Mateusz Misiak zapoznał słuchaczy z brzmieniem kotłów w utworze Johna Becka ,,Impressions for 5 Timpani" . W części artystycznej wystąpili także soliści:
 Natalia Woźniak z kl. fort. p. B. Furmańskiej
  Marlena Gliniany z kl. klarnetu p. J. Dobrzańskiego
  Bartłomiej Gretka z kl. saksofonu p. R. Czmoka
  Dagmara Wocław z kl. fort. p. M. Kruż
  Michalina Kostka z kl. skrzypiec p. K. Szczyrby
  Natalia Goleniowska z kl. trąbki p. G. Szczyrby
zespoły: gitarowy p. M. Prześlaka
    fletowy p. G. Wąż
    perkusyjny p. M. Misiaka
    oraz trio fortepianowe przygotowane przez p. K. Szczyrbę.
W wykonaniu Mai Giedwiłło usłyszeliśmy piosenkę pt. Laleczka z saskiej porcelany, do której interpretację przestrzenno - ruchową wykonali uczniowie kl. II/OSM przygotowani przez  p. J. Płachno. Zespół rytmiczny
z kl. IV/,OSM przygotowany przez p. J. Fenczyszyn - Ćmiel wykonał taniec ludowy Zasiali górale, a kl. I/OSM zaśpiewała pastorałkę pt. Złota Jerozolima     i biedne Betlejem. Część muzyczna koncertu przeplatana była recytacjami wierszy w wykonaniu uczniów kl. I i III/OSM a także inscenizacjami do wierszy: Babcie bywają różne oraz Rozmowy z dziadkiem przygotowane przez p. Agnieszkę Kokoszkę.
Ostatnim punktem uroczystości był występ Big Bandu pod batutą p. Jacka Dobrzańskiego.

Koncert przygotowały i poprowadziły G. Mikołajec i A. Ludynia a akompaniowali R. Kier, E. Siemianowska,
J. Porzuczek.

Uroczystość przebiegła w miłej i sympatycznej atmosferze a na jej zakończenie odśpiewano wszystkim babciom
i dziadkom popularne Sto lat

Podziękowaniem za bardzo dobre produkcje wykonawców były gromkie brawa słuchaczy.
Do zobaczenia w przyszłym roku!

prev next

WARSZTATY CHEMICZNE

W dniu 2 stycznia 2019 klasy 7 i 8 OSM udały się wraz z opiekunami: panią Katarzyną Polczyk i Beatą Niesyto do Katowic do Pałacu Młodzieży na warsztaty chemiczne. Klasa 7 wzięła udział w warsztatach o typach reakcji chemicznych, a klasa 8 w warsztatach o właściwościach metali. Uczniowie wykonywali doświadczenia samodzielnie; musieli posługiwać się palnikiem, pipetą czy gruszką. Zobaczyli też doświadczenia z wykorzystaniem dygestorium. Oczywiście wszystko zgodnie z zasadami BHP.

prev next

KONCERT ORKIESTRY SZKOLNEJ W URZĘDZIE MIASTA TYCHY 

20 grudnia 2018 roku orkiestra szkolna zagrała przepiękny koncert w Urzędzie Miasta Tychy w ramach świątecznej sesji Rady Miasta. W repertuarze znalazły się zarówno tradycyjne polskie kolędy, jak i popularne piosenki o tematyce świątecznej. Na sesji pojawili się również harcerze z Hufca Ziemi Tyskiej im. Wojska Polskiego, którzy przekazali prezydentowi Tychów i przewodniczącej rady miasta Betlejemskie Światło Pokoju.


KONCERT ŚWIĄTECZNY

prev next

AUDYCJE MUZYCZNE
Już po raz kolejny uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Muzycznych zorganizowali cieszące się dużą popularnością audycje umuzykalniające. Mogliśmy gościć tym razem najmłodszych słuchaczy, którzy przyjechali do nas z tyskich przedszkoli. Wszystkich bardzo serdecznie powitała p. Justyna Fenczyszyn - Ćmiel ,  która przygotowała i poprowadziła 3 audycje.
Na początku klasa III OSM przedstawiła muzyczną opowieść pt."Ucieczka smoków". Wszyscy z zapartym tchem wsłuchiwali się i przyglądali postaciom rycerzy, smoków, pajacyków i księżniczek. Następnie młodzi instrumentaliści bardzo ciekawie zaprezentowali utwory o tematyce zimowej. Wykonawcami podczas koncertu byli: Dorota Banaś-wiolonczela, Marlena Gliniany-klarnet, Maja Morkisz-flet, Maria Rohrig-skrzypce oraz Natalia Woźniak-fortepian. Interpretacje uczniów dopełniała gra p. Agaty Misiury, która akompaniowała na fortepianie. Publiczność nagrodziła piękne występy gromkimi brawami.
 Młodzi słuchacze zostali zaproszeni do udziału w Dniu Otwartym Szkoły 1 lutego 2019 roku by zobaczyć jak wygląda nauka w naszej szkole.

prev next

ODSŁONIĘCIE POMNIKA Z OKAZJI 100 - ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
PARADA WERBLOWA

prev next

KONCERT Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 8.11.2018 w Zespole Szkół Muzycznych odbył się uroczysty koncert połączony z widowiskiem poetycko – patriotycznym z okazji    100-lecia odzyskania Niepodległości. Wydarzenie to stało się okazją do przypomnienia nam w jakich okolicznościach naród polski wywalczył swoją wolność oraz do oddania hołdu tym, którzy polegli w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę.

                Pan Dyrektor Tomasz Giedwiłło powitał zaproszonych Gości oraz wszystkich uczestników jubileuszowego koncertu. Jak przystało na taką okazję uroczystość rozpoczęto od Hymnu Polski . Chór Młodszy pod batutą Pana Dyrektora zaśpiewał cztery zwrotki wspólnie z publicznością. Kolejnym elementem uroczystości był zbiór najpopularniejszych pieśni patriotycznych. Tego wieczoru mogliśmy usłyszeć „Rotę”, „Legiony”, ”Wojenko, wojenko”  oraz wiele innych ponadczasowych i wzruszają cych utworów.

Wiązanka Polskich Tańców Narodowych ukazała piękno i niepowtarzalny urok polskiego folkloru, który jest naszym wspólnym dobrem narodowym. To z niego Chopin czerpał natchnienie i inspirację doceniając tradycję ludową i korzenie naszej kultury. Dlatego  na koncercie patriotycznym nie mogło zabraknąć kompozycji instrumentalnych i wokalnych F.Chopina. W treść widowiska o charakterze patriotycznym idealnie wpisały się utwory naszego największego artysty i kompozytora, który był  wielkim patriotą i orędownikiem polskości. Słynna Etiuda Rewolucyjna c-moll oraz Preludium c-moll w wykonaniu nauczycielki Pani E.Siemianowskiej uświadomiły nam kolejny raz ,że  Chopin był  wielkim Polakiem, a jego muzyka zwłaszcza w okresie zaborów budziła i symbolizowała uczucia patriotyzmu.

Podczas uroczystego koncertu mieliśmy okazję do wysłuchania też  innych utworów F.Chopina, takich jak : Contredanse Ges-dur w wykonaniu uczennicy Mai Giedwiłło, Preludium e-moll w wykonaniu Agaty Repeć ,Etiuda E-dur w wykonaniu Adrianny Gawor oraz dwie pieśni F.Chopina w wykonaniu gości specjalnych - absolwentów i miłośników szkoły: Pani Małgorzaty Warcaba i Piotra Rachockiego.

Pięknym uzupełnieniem uroczystości był występ  wielu uczniów szkoły z klasy skrzypiec, saksofonu, klarnetu, wiolonczeli oraz  dwóch wspaniałych zespołów szkolnych, które zaprezentowały pieśń „Piękna nasza Polska ” i „Jestem Polak”. Wszyscy mali artyści przykuwali naszą uwagę wielkim talentem, perfekcyjnym wykonawstwem oraz pięknymi kotylionami w barwach narodowych.

Na podsumowanie wieczoru Pan Dyrektor wręczył nagrody laureatom Konkursu Plastycznego

Z pewnością wieczór ten będzie należeć do wyjątkowych, bo wyjątkowa jest rocznica ….Bez wątpienia impreza  na długo pozostanie  w naszej pamięci….

                                                                                                                         Opracowała: Elżbieta Borowska

prev next

KONCERTY UMUZYKALNIAJĄCE

29 i 30 października 2018 roku w sali koncertowej naszej szkoły odbyły się koncerty umuzykalniające dla przedszkoli
i uczniów tyskich szkół podstawowych.  Aby uczcić obchody 100 - rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę były one poświęcone polskim kompozycjom. Z tego względu młodzi wykonawcy zaprezentowali się w utworach wybitnych twórców takich jak: F. Chopin, M. Moszkowski, T. Stachak, K. Naklicki. Swoją grą zachwycali nas: Bartłomiej Gretka, Ruben O’Rinn, Łukasz Steczek, Natalia Rogacz, Seweryn Kantor, Maria Kosicka, Tomasz Konieczny, Piotr Lipski, Jakub Mleczko, Filip Trzpiot, Jacek Wójcik, Adrianna Gawor, Emilia Pieciul, Pola Wojciuch, Maja Hawryluk, zespół fetowy Gabrieli Wąż
w składzie: Milena Wasiak, Zosia Kosicka, Klaudia Górska. Wykonawcy pokazali różne ciekawe instrumenty – fortepian, saksofon, flet, klarnet, skrzypce, wibrafon czy akordeon i podzielili się wiadomościami na ich temat. Koncerty prowadzili panowie: Oskar Radwański, Mateusz Prześlak i Mariusz Orzełowski. Na fortepianie akompaniowała Alicja Gutowska-Martinez. Całość przygotowały i koordynowały: Magdalena Piotrowska, Magdalena Kruż i Bożena Furmańska. Koncerty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Zapraszamy na inne występy już wkrótce.

prev next

WYCIECZKA DO WROCŁAWIA KLAS IV - VIII OSM

prev next

WYCIECZKA DO TRÓJWSI KLASA I - III PSM

W dniach od 25-27 października 2018 r. odbyła się pierwsza w historii PSM I st. wycieczka edukacyjno-naukowa dla kl. I-III cyklu 4-letniego do Trójwsi: Jaworzynka- Istebna- Koniaków. Celem wyjazdu było, jak najszersze zaznajomienie młodzieży z folklorem tego regionu. Uczniowie zwiedzili m.in. Muzeum Koronek, Centrum Pasterskie w Koniakowie, Kurną Chatę Kawuloka w Istebnej, znaną z gawęd i gry na instrumentach pasterskich. W Gminnym Ośrodku Kultury, Promocji i Informacji Turystycznej uczniowie zwiedzili wystawę rękodzielnictwa twórców ludowych i profesjonalnych wraz z największą Koronką Koniakowską Świata. Następnie szlakiem spacerowym dotarliśmy do Izby pamięci Jerzego Kukuczki, gdzie wysłuchaliśmy opowieści jego żony Cecylii o dalekim, podniebnym świecie, bez którego Pan Jerzy nie umiał żyć. W małym skansenie na Grapie w Jaworzynce młodzież poznała dawne sprzęty gospodarstwa domowego, stroje ludowe i maszyny rolnicze, a także wzięła udział w warsztatach ubijania masła oraz degustacji tego pysznego, żółtego wyrobu popijając maślanką i smakowitą herbatką z polnych ziół. Następnie odbyliśmy spacer do Trójstyku - punktu zetknięcia się granic trzech krajów- Polski, Słowacji i Republiki Czeskiej. W drodze powrotnej do Tychów wstąpiliśmy do Muzeum Jana Wałacha, w którym zobaczyliśmy dawną wieś oczami tego wybitnego artysty plastyka, rzeźbiarza i grafika, który żył i tworzył na przestrzeni XIX i XX w. w Istebnej. Dodatkową atrakcją wycieczki był występ zespołu " Mała Istebna" , który po prezentacji regionalnych tańców i piosenek zaprosił naszych uczniów do wspólnej zabawy i nauki kroków takich tańców, jak " Kapusta", " Placek" i "Kwiatek".

Sądzę, iż wyjazd w Region Beskidu Śląskiego pozostanie na długo w pamięci moich uczniów.

Joanna Jaguszewska


prev next

 DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ   

 W piątek 12 października br. o godzinie 17.00 w sali koncertowej naszej szkoły spotkaliśmy się na uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej, upamiętniającej dzień stworzenia podstawy współczesnego szkolnictwa nie tylko w Polsce, ale
i w Europie – Komisji Edukacji Narodowej. 

            W tym szczególnym dniu obchody rozpoczęły się od wyróżnienia zasłużonych nauczycieli oraz pracowników administracji naszej szkoły Nagrodą Dyrektora Szkoły, życzeniami i podziękowaniami za opiekę, życzliwość i pozytywną atmosferę złożonymi przez Radę Rodziców, a zwieńczył je program artystyczny w wykonaniu uczniów i nauczycieli szkoły okraszony tajemniczą niespodzianką, którą przygotowały nauczycielki naszej szkoły. Koncert prowadziły panie: Joanna Nowakowska i Justyna Fenszyszyn -Ćmiel.
            Część artystyczną otworzyła piosenka: "Nasza szkoła", którą usłyszeliśmy w wykonaniu uczniów klas I i III OSM i III PSM, przygotowanych przez panią Justynę Fenczyszyn-Ćmiel.
            Kolejne występy muzyczne poprzedzały krótkie wierszyki i wypowiedzi uczniów klasy III OSM przygotowanych przez panią Bogumiłę Rybską.
            Program muzyczny okazał się bardzo zróżnicowany.
Usłyszeliśmy gitarzystów: Kamila Wiewiórę, ucznia pana Mirosława Franczaka, który zagrał Taniec Stanisława Mrońskiego oraz uczennicę pana Janusza Pietruchy, Polę Wojciuch w Kujawiaku Tatiany Stachak.
Wiolonczelistka, Matylda Solarz, z klasy pana Franciszka Skóry, przy akompaniamencie pana Jana Porzuczka wykonała Wesołego wieśniaka Roberta Schumanna.
W interpretacji pianistek: Mai Hajduk z klasy pani Joanny Nowakowskiej oraz Natalii Woźniak z klasy pani Bożeny Furmańskiej usłyszeliśmy kolejno Zauroczenie Janiny Garści oraz Sonatinę op. 55 nr 3 Franciszka Kuhlaua.
Flecistka, Marta Wleklińska z klasy pani Alicji Warcaby przy akompaniamencie pana Jana Porzuczka wykonała The Golden Wedding Jeana Gabriela Marie.
            Na koncercie mieliśmy okazję usłyszeć także muzykę kameralną: 
           - duet fortepianowy w składzie: pani Małgorzata Warcaba, absolwentki i byłej nauczycielki naszej szkoły oraz pan Jan Porzuczek.
Pianiści wykonali Taniec norweski Edwarda Griega oraz Taniec słowiański Antoniego Dworzaka;
            - duet akordeonowy w składzie: Seweryn Kantor oraz pan Robert Kier, którzy zagrali Polkę śmieszkę O. Seiferta;
            - duet skrzypcowy w składzie: Michalina Kostka i Aleksandra Skiba przygotowany przez panią Kalinę Szczyrbę, który przy akompaniamencie pani Agaty Misiury wykonał Piosenkę neapolitańską.
            Ostatnim punktem programu okazała się Polka Pizzicato Johanna i Josepha Straussów
            Na zakończenie uroczystości padły piękne słowa o misji nauczyciela.

prev next

NARODOWE CZYTANIE

Stefan Żeromski "Przedwiośnie"


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

Dnia 3 września rozpoczął się rok szkolny 2018/2019 Zespołu Szkół Muzycznych I stopnia w Tychach.
Po uroczystym odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał dyrektor szkoły Tomasz Giedwiłło, który przedstawił uczniom poszczególnych nauczycieli, wychowawców, opiekunów i kierowników sekcji oraz zaznajomił z harmonogramem pracy szkoły.
Całość uświetnił swoim występem duet nauczycieli w składzie: Franciszek Skóra – wiolonczela oraz Tadeusz Barylski – fortepian. Brawurowe wykonanie utworu „Expromte” Alexandra Arutiuniana, zostało owacyjnie przyjęte przez publiczność.

prev next