7 kwietnia to Światowy Dzień Zdrowia oraz Dzień Pracownika Służby Zdrowia. Z tej okazji pielęgniarkom, lekarzom, ratownikom i wszystkim pracownikom pragniemy złożyć wyrazy uznania i wdzięczności za pełną poświęcenia pracę na rzecz drugiego człowieka. Odpowiedzialność, wyrozumiałość i profesjonalne podejście do cierpiących to nieodłączne wartości Waszej pracy. Życzymy satysfakcji zawodowej i wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Niech na co dzień otacza Was życzliwość i serdeczność tych, których spotykacie na swojej drodze.


SPOTKANIE Z MISTRZEM ŚWIATA

25 lutego gościliśmy w naszej szkole pana Andrzeja Borowca, Mistrza Świata w ju-jitsu , sportowca, Prezesa K.S. Gwardia Tychy, który wygłosił prelekcję dla uczniów klas IV-VIII OSM.

Podczas spotkania poruszona została tematyka związana z motywacją do uprawiania sportu, wyznaczania i realizowania celów,  pokonywania własnych słabości, radzenia sobie                      z przeciwnościami losu.

Poniżej fotorelacja:


ZABAWA KARNAWAŁOWA

prev next

KONCERT PÓŁROCZNY

W czwartek, 9 stycznia 2020, o godzinie 17.00 rozpoczął się w naszej szkole niezapomniany Koncert półroczny połączony z obchodami Dnia Babci i Dziadka.

Koncert przybrał formę castingu do musicalu Starka i starzik, na którym zaprezentowali się zarówno uczniowie grający solo i w zespołach na różnych instrumentach, uczniowie śpiewający i tańczący, mówiący gwarą śląską oraz śpiewający dziadkowie.

Jako pierwszy zespół wokalno-instrumentalny przygotowany przez Tomasza Giedwiłłę zaprezentował nastrojową Kołysankę oraz wesołą Chwałę na wysokości, nawiązującą do minionych Świąt Bożego Narodzenia. Zespołowi towarzyszył grający na fortepianie p. Giedwiłło oraz grający na gitarze 12-strunowej pan Mariusz Orzołowski.

Natalia Józwiak, uczennica klasy II przygotowana przez pana Sebastiana Malona, z towarzyszeniem fortepianu pani Alicji Gutowskiej-Martinez wykonała Polowanie W. Krotkiewskiego.

Z kolei uczniowie klasy III przygotowani przez panią Alicję Niemirską zaśpiewali i odtańczyli przebrani w barwne stroje ludowe Taniec Klapok Owczarek.

Jako następny saksofonista trzecioklasista Albert Kopciara, uczeń z klasy Roberta Czmoka przy akompaniamencie Ewy Sobczak-Siemianowskiej wykonał cykl walców C. Smitha – Italiana.

Z kolei Jolanta Kloc przygotowała grupę uczniów: Jana Stachonia, Elżbietę Jędrzejczyk, Dorotę Banaś, Lenę Gwiżdż, Martę Głodkowską, Maję Bajgiel, Amelię Kwaśniewską, Kalinę Sek, Emilię Sadowską, Jana Kaczmarczyka i Macieja Ścierskiego, którzy gwarą śląską zaprezentowali krótkie wiersze Jana Brzechwy.

W wykonaniu trębacza Kamila Skrzyniarza, ucznia klasy III Grzegorza Szczyrby oraz pana Grzegorza Szczyrby grającego na fortepianie usłyszeliśmy barwne Concerto I Zh. Metallidiego.

O rodzinnych perypetiach Anny Ryguły, uczennicy klasy VI, przygotowanej przez Lidię Kępowicz i Bogumiłę Rybską usłyszeliśmy w gwarze śląskiej Ani Jo i moja familia.

Z kolei uczennica klasy VIII fortepianu Joanny Nowakowskiej, Agata Repeć wykonała przejmujący Nokturn cis-moll op. post.  F. Chopina.

Jako następny klarnecista Piotr Nowakowski, uczeń klasy VI pana Jacka Dobrzańskiego przy akompaniamencie pani Ewy Sobczak-Siemianowskiej wykonał wariacje H. Kenta – Karnawał Wenecki a zaraz potem w wykonaniu gitarzysty Kamila Wiewióry, ucznia klasy V pana Mirosława Franczaka usłyszeliśmy taneczny utwór B. Pinero – Milonga.

Kolejne występy okazały się niespodziankami: najpierw zobaczyliśmy występ taneczny uczennicy klasy I, Kaliny Ćmiel, potem na scenie pojawili się babcie i dziadek uczniów naszej szkoły z sentymentalną piosenką Bajtlym być (Kiersi) a następnie usłyszeliśmy improwizację jazzową na temat Cichej nocy w wykonaniu pianistycznego rodzeństwa Jakuba i Hanny Derejów.

Za sprawą wiolonczelisty Kornela Pękały, ucznia klasy VI Franciszka Skóry, któremu towarzyszył na fortepianie pan Tadeusz Barylski na moment przenieśliśmy się do słonecznej Hiszpanii w utworze A. Arutunina Expromt, a dzięki flecistce Ninie Grzesiak, uczennicy klasy III Anny Tomaszewskiej przy akompaniamencie pana Jakuba Mariańczyka usłyszeliśmy aranżację Czardasza M. Montiego

Finalistka konkursu Teroski se pogodomy, Maria Rohrig, uczennica klasy VI przygotowana przez Lidię Kepowicz i Bogumiłę Rybską wyrecytowała zabawne Ło skrzypkach, gawiedzi ni i ło mnie.

Jako następny Marek Brzyski, uczeń klasy II w klasie perkusji Mateusza Misiaka przy akompaniamencie Alicji Gutowskiej-Martinez wykonał na marimbie i wibrafonie Ch. Guicharda – Une vieille histoire a zaraz po nim Jakub Mleczko uczeń klasy VII w klasie akordeonu Michała Młota wykonał E. Derebienki – Harmonista gra twista.

Koncert zakończył występ szkolnego Big-Bandu przygotowany przez Jacka Dobrzańskiego, w wykonaniu którego usłyszeliśmy B. Lowdena Easy time, J. Lennona, P. McCartneya Yestarday, B. Colemana Tijuana Taxi oraz na bis fragment muzyki do musicalu Piękna i bestia.

Koncert zakończyły życzenia złożone dla Dziadków przez dyrektora szkoły, pana Tomasza Giedwiłło.

 

prev next

KONCERT I KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

prev next

AUDYCJE MUZYCZNE

18 grudnia 2019 r. naszą szkołę odwiedziła bardzo młoda publiczność – ponad pół tysiąca dzieci
z dwunastu tyskich przedszkoli, którzy wysłuchali audycji muzycznych. Spotkanie prowadziła Pani Justyna Płachno w oparciu o „Opowieść o zaczarowanym baloniku” własnego autorstwa. Nasi goście obejrzeli i wysłuchali występy klasy pierwszej: „Taniec pastuszków”, „Pan Listopad”, „Czarodziejski dywan”, „Sanna”. Dzieci zapoznały się także z instrumentami muzycznymi, na których zagrali: Adrianna Gawor – skrzypce, Maja Pilszek – fortepian, Roksana Góźdź – flet, Marlena Gliniany, Ruben O’Rinn – klarnet, Kornel Pękała – wiolonczela, Michał Książek - perkusja, Kacper Paś – trąbka, Jan Stachoń – akordeon, Albert Kopciara – saksofon, Kamil Wiewióra – gitara. 

Uczniom akompaniował na fortepianie Pan Tadeusz Barylski.

Występy wzbudziły wśród dzieci mnóstwo entuzjazmu i zostały nagrodzone gromkimi brawami.

prev next

WARSZTATY CHEMICZNE

11 grudnia 2019 roku klasa 7 i 8 OSM wzięły udział w warsztatach chemicznych organizowanych przez Pałac Młodzieży w Katowicach.
Uczniowie samodzielnie wykonywali doświadczenia dotyczące metali. Spalali magnez, wyprodukowali srebrne litery, otrzymali gąbkę cynową. Były błyski i wybuchy, ale oczywiście wszystko pod kontrolą
i zgodnie z zasadami BHP.

 
Opiekunowie wyjazdu:
pani Katarzyna Polczyk, pani Beata Niesyto

prev next

MIKOŁAJKI

prev next

II ZLOT SU - URZĄD MIASTA

W dniu 26.11.2019 w Sali Posiedzeń Rady Miasta Tychy odbyło się podsumowanie kampanii „SENIOR-JUNIOR”. Kampanię pod patronatem Prezydenta Miasta Tychy podsumowano w ramach II ZLOTU Samorządów Szkolnych tyskich Szkół Podstawowych

Po powitaniu gości oraz przedstawieniu celów i założeń kampanii przez gospodarza spotkania Panią Mariannę Niesobską dyrektor SP nr 13 głos zabrali:

·      Zastępca Prezydenta Miasta Tychy Ds. Społecznych - Pan Maciej Gramatyka
·      Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych I Zdrowia -Pani Iwona Bińkowska
·      Koordynator Fundacji Śląskiego Hospicjum Dla Dzieci „Świetlikowo” – Pan Paweł Bilangowski
·      Dyrektor Domu Seniora „Stały Ląd” - Pani Małgorzata Hermyt
·      Przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miasta – Pan Mikołaj Figlarski

Występujący przedstawiali swoje spostrzeżenia i przemyślenia dotyczące pomocy innym oraz przykłady działań podejmowanych przez instytucje, które reprezentują.

Następnie przedstawiono przykłady działań młodzieży  w zakresie wolontariatu i pomocy starszym w formie prezentacji multimedialnych przygotowanych przez uczniów wybranych szkół  uczestniczących w kampanii (SP 36, Zespół Szkół Muzycznych,SP 13)

Po prezentacjach, koordynator projektu Pani Elżbieta Borowska z SP Nr 13 dokonała podsumowania Kampanii, w której uczestniczyło 250 uczniów z 12 tyskich szkół podstawowych. Przedstawiła istotę i sens działań wolontariatu i pomagania innym w kontekście szerokiej oferty działań podejmowanych przez miasto Tychy. Miasta wielokrotnie nagradzanego za działania na rzecz ludzi starszych zarówno w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. Zapowiedziała także kontynuację akcji w następnych latach. Bo jak powiedział A.Einstein „ Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia”

Na zakończenie spotkania wystąpiła wraz z chórkiem z własnym utworem uczennica SP 13 Oliwia Glinkau. Spotkanie prowadziła  – Iga Ciepał  uczennica z SP 13 w Tychach.


KONCERT Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI


SZKOŁA DO HYMNU
8 listopada o godzinie 11:11 uczniowie naszej szkoły  razem z nauczycielami  odśpiewali cztery zwrotki polskiego hymnu państwowego.    Wspólnym śpiewem uczniowie uczcili Święto Niepodległości w ramach akcji "Szkoła do hymnu"

prev next

WYCIECZKA KLASY VI I VII DO KOPALNI SOLI W WIELICZCE

prev next

KONCERT UMUZYKALNIAJĄCY
Co roku jesienią uczniowie OSM zapraszają swoich kolegów i koleżanki z tyskich szkól podstawowych i przedszkoli na Koncerty Umuzykalniające przybliżające młodym ludziom świat muzyki.
W tym roku szkolnym koncerty odbyły się 28 i 29 października. Tegoroczna audycja przedstawiała melodie z całego świata.

 Podczas audycji wystąpili uczniowie sekcji fortepianu, sekcji instrumentów smyczkowych i gitary, sekcji dętej, perkusji oraz akordeonu. Na instrumentach grali: na fortepianie Małgorzata Maryok, Maciej Ścierski, Amelia Martinson na wiolonczeli Dorota Banaś, na klarnecie Ruben O’Rinn i Apolonia Jaroś, na akordeonie Jakub Mleczko i Seweryn Kantor oraz na flecie Nina Grzesiak i Roksana Góźdź.
Organizacją zajęły się panie Magdalena Piotrowska, Bożena Furmańska oraz Magdalena Minor. Koncert poprowadzili – panowie Oskar Radwański i Mateusz Prześlak, a pomocą służył pan
Mariusz Orzełowski. Pianistami towarzyszącymi byli pan Michał Mazanek i pani Alicja Gutowska-Martinez.
Koncert cieszył się ogromnym powodzeniem i zebrał ogromną rzeszę słuchaczy.
Zapraszamy wszystkich chętnych na nasze kolejne koncerty.


prev next

 NARODOWE CZYTANIE

Dnia 22 października 2019 r. w sali kameralnej ZSM odbyło się Narodowe Czytanie, w którym udział wzięli zaproszeni goście: Barbara Sobczak z Miejskiego Centrum Kultury, radna Urszula Paździorek-Pawlik, dyrektor MBP Anna Krawczyk, przewodnicząca rady rodziców Katarzyna Szymkowska, dyrektor SP nr 18 Elżbieta Golińska oraz dyrektor ZSM Tomasz Giedwiłło, wicedyrektor Magdalena Wojkowska, nauczyciele: Beata Niesyto, Paweł Lebuda i Aleksandra Kruż. Czytano „Katarynkę” Bolesława Prusa przy akompaniamencie muzycznym uczniów szkoły.

prev next

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14 października 2019 r. odbył się w naszej szkole uroczysty koncert z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zebranych uczniów ,rodziców i nauczycieli powitał Dyrektor Szkoły Tomasz Giedwiłło, który rozpoczął uroczystość listem Ministra Edukacji Narodowej. Następnie wystąpili uczniowie naszej szkoły, prezentując na instrumentach utwory znanych klasyków. Drugoklasiści natomiast uczcili ten dzień, recytując tematyczne wiersze związane z edukacją .
Na zakończenie koncertu Dyrektor wręczył nagrody pracownikom szkoły.


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI  

Niedawno powitaliśmy dzień 1 października, który od 1975 roku jest dla społeczności   muzycznej bardzo ważny.W tym dniu bowiem obchodzone jest święto -Międzynarodowy (Światowy) Dzień Muzyki, którego  celem jest pokazanie m.in.:

·         jaka muzyka jest wyjątkowa,

·         jakie dobro w sobie kryje.

    By godnie uczcić ten dzień, który w ZSM celebrowano po raz pierwszy,organizatorzy z rozmachem przygotowali muzyczną ucztę w czterech modułach, ukazując całą wyjątkowość muzyki oraz samych twórców. Obchody Światowego Dnia Muzyki trwały od wczesnych godzin porannych, aż do godzin wieczornych i obejmowały:

·         LABORATORIUM MUZYKI – klasy 4-8, prowadzenie A.Kruż i K.Pawłowski,

·         WARSZTATY TANECZNE - klasy 1-3, prowadzenie J.Buczyńska,

·         PROJEKCJA FILMU ANIMOWANEGO pt.”Obsługa orkiestry wg B.Brittena” – prowadzenie M.Żebrowska.

·         KONCERT PRÓBEK I ZESPOŁU TANECZNEGO – prowadzenie A.Kruż (sala koncertowa). 

Podczas koncertu próbek, którego otwarcia dokonała   pani wicedyrektor Magdalena Wojkowska, mieliśmy okazję wysłuchać wielu interesujących i ciekawie brzmiących kompozycji młodych artystów.Kompozycje cechowała duża inwencja twórcza , kreatywność oraz oryginalne tytuły, m.in;  „Cośkolwiek”, „Arabskie disco” .

Ważnym elementem koncertu był także występ taneczny pierwszoklasistów, którzy radośnie udowodnili,że w tym dniu potrafią doskonale bawić się i z pasją rozwijać poczucie rytmu.

Z zapowiedzi organizatorów wynika ,że już za rok spotkamy się kolejny raz z tej okazji.Następny Międzynarodowy Dzień Muzyki będzie zapewne w przyszłości również obfitować w wiele ciekawych wydarzeń, a młodzi twórcy przedstawią kolejne własne oryginalne projekty muzyczne  

                                                                                              Opracowała : Elżbieta Borowska

prev next

PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

Pierwszoklasiści naszej szkoły są już pełnoprawnymi uczniami. W obecności najbliższych oraz dyrekcji szkoły i nauczycieli 23 września br. odbyło się pasowanie na ucznia. Uroczystość rozpoczął występ chóru młodszego pod dyrekcją Tomasza Giedwiłło wykonując hymn szkoły, po czym krótki program artystyczny przedstawili starsi uczniowie. Aktu pasowania, jak przystało na szkołę muzyczną, smyczkiem dokonał dyrektor szkoły Tomasz Giedwiłło, a uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i Elementarz Młodego Polaka. Zanim jednak maluchy zostały przyjęte do grona społeczności szkolnej zaprezentowały to, czego zdążyły się w tak krótkim czasie nauczyć, a ich występ został nagrodzony gromkimi brawami. Życzymy Wam wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i wielu sukcesów.

prev next